GÜNCEL / İZMİR

Tarım Yatırımcılarını Bekliyorlar

Toprakların yüzde 50'si milli hazine olarak yeşil alan ve tabiattan oluşmakta ve bu da ciddi turist çekim merkezi oluşturuyor.
Tanzanya, İzmirli Tarım Yatırımcılarını Bekliyor

 İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret eden Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Elizabeth K. Kiondo, ülkesinde çok geniş tarım toprakları olduğunu ama bunları yeterince değerlendiremediklerini belirterek, “İzmirli tarım yatırımcılarını bekliyoruz” dedi.

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Elizabeth K. Kiondo, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş’ı ziyaret etti. Büyükelçi Kiondo’nun İzmir Ticaret Odası’nın yeni binasında ağırladıkları ilk yabancı konuk olduklarını belirten İTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, “Afrika büyük bir potansiyel kıtası. Tanzanya'da büyüklerinden birisi. İzmir’in EXPO adaylık sürecinden Afrika'yı çok daha iyi tanıma imkanımız oldu. Gerçekten o potansiyeli o zaman hissettik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın, Afrika ile ilgili stratejik kararları var; her ülkeden büyükelçilik olacak ve her ülkeye büyükelçilik gidecek. Büyük ölçüde de bu gerçekleşti. Sizin de büyükelçilik açmanıza sevindik. Cumhurbaşkanımızın ‘Batı Dünyası Afrika’ya hep almak için gitti, siz vermek için gideceksiniz’ talimatı vardı” dedi.

28 Milyon Dolar Ticaret Hacmi Çok Az

Afrika ile ticari ilişkilerin arttığını belirten Başkan Demirtaş, “Ancak ilişkilerimiz Tanzanya ile belli boyuta gelemedi. İzmir’den Tanzanya'ya 28 milyon dolar ticaretimiz var. Sizden daha çok ithalat yapıyoruz. İhracatı artırmak gerekiyor ancak yeterli değil. Biz üzerimize düşen görevi yapmaya hazırız. Paris’te Tanzanya Büyükelçisi ile görüşmelerinde hep İzmir ile Zanzibar’ın  kardeş ülke olması gündeme gelmişti. Bu konuda da aracılık yaparsanız seviniriz. Oda başkanını da İzmir'e davet etmek istiyoruz” dedi.  Demirtaş, Tanzanya ile ticari ilişkilerin artmasında kahve ticareti de yapılabileceğini söyledi. Başkan Demirtaş ayrıca, Hint Okyanusu’na kıyısı olan ülkenin balık avlama potalarında oluşabilecek boşlukları Türk filoların kapatabileceğini söyleyerek, “Şu anda Batı Afrika'da filolarımız bu işi yapıyor. Öte yandan yeterli elektriğiniz yok ama doğalgazınız var. Biz de doğalgaz pahalı ama doğalgazdan elektrik elde eden tesislerimizin hepsi boş durumda. Bunları gemiye yükleyip size getirebiliriz. 1-2 ay içinde elektrik verebiliriz ki önemli ihtiyacınız görülsün. Bunun birkaç yolu var, dış ticaret açık verdiğini biliyoruz ki peşin alamazsınız ama eğer isterseniz Eximbank kredisi ile elektrik motorlarını size gönderelim” ifadelerini kullandı.

Yatırımcıları Tanzanya’ya davet etti

Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Elizabeth K. Kiondo ise Türkiye ile olan ilişkilerini geliştirmek istediklerini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın şubat ayındaki Tanzanya ziyaretinde çeşitli sektörlerde 7 sözleşme imzaladıklarını hatırlattı. Tanzanya’nın 50 milyon nüfusu olan büyük bir ülke olduğuna işaret eden Elizabeth K. Kiondo “Ülkemizin yüzde 80’i tarımla meşgul, ayrıca çok da geniş doğal kaynaklarımız var. Bakır, elmas, maden gibi kaynakları var. Toprakların yüzde 50'si milli hazine olarak yeşil alan ve tabiattan oluşmakta ve bu da ciddi turist çekim merkezi oluşturuyor. Tarım sektöründe yatırımlara ihtiyaç var. Özellikle gelecek yatırımcıların, çiftçilere yeni teknoloji sunmaları tecrübe aktarmalarını isteriz. Hükümetimizin de 2025 hedefiyle koyduğu strateji ile özellikle altyapı geliştirmek istiyoruz. Amacımız fakirliği azaltmak. Bu çerçevede birçok reform çalışması yapıyoruz. Mesela demiryolunda Türk şirketlerinin bize verdiği destekten memnunuz. Yabancı yatırımcılara vergi teşvikleri de sunuyoruz. Bizim önceliklerimizden birisi tarım ürünlerine katma değer getirmek, bunun için de İzmir’den ve Türkiye’den işadamlarını, yatırımcıları ağırlamak isteriz” ifadelerini kullandı.

 
Haberin tamamı ve fotoğraflar için:   http://www.izto.org.tr/tr/ehaber/type/read/id/4246

Bu haber 22.11.2017 11:35:21 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

Tarım Yatırımcıları

Okuyucu Yorumları

Benzer Haberler