GENEL / İZMİR

İTO’dan Kordon`a ve İzmir`e Yakışan Bina

Yeni binaya geçilmesiyle birlikte eski binalara ne olacağının merak edildiğini söyleyen Demirtaş, “Aslında bizim ilk isteğimiz o bölgenin oteller bölgesi olması ve binalarımızın da otel olarak değerlendirilmesiydi. Bunun için yatırımcılara çağrı yaptık, ilanlar verdik ama başvuran olmadı.

İTO’dan Kordon'a ve İzmir'e Yakışan Binaİzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, İTO’nun Kordon’daki yeni binasını tanıttığı toplantıda, “İzmir’e ve Kordon’a yakışan bir bina yaptık” dedi.

Kordon şartlarında depreme son derece dayanıklı bir bina yaptıklarını söyleyen Demirtaş, “7 Ekim 2016’da da İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızla birlikte yeni binamızın temelini attık. 29 Ekim’de düzenlediğimiz Cumhuriyet Balosu ile bir yerde açılışımızı yaparken, 13 Kasım’da da bu binada hizmet vermeye başladık. Tabii ki çok zor bir inşaat olduk. Eksi 17 metreye kadar indik, zeminden de 31 metre yüksekliğe çıktık. Yüzlerce kazık çaktık. Her şeyden önce 1. Kordon’a yakışır bir bina olmasını istedik. Yeni binamızın yapılacağı yerde 19 yüzyıl sonunda yapılan Sporting Club yer alıyordu. Sporting Club binası yanında Sporting Club Tiyatrosu da yer almaktaydı. Ne yazık ki bu iki güzel bina da 1922 İzmir Yangını ile yandı ve yıkıldı. Daha sonra sırasıyla 1948’de Tüccar Kulübü ve 1962’de ise otel binası yapıldı. Otel Binası İTO İş Merkezine çevrildi. Biz, Yeni Hizmet Binamızın Kordon cephesinde Sporting Klubü yeniden canlandırmaya çalıştık. Binamızın konumu ve tarihi itibariyle şehrin siluetinde önemli bir yeri olmasını istedik “ dedi.

Haberin devamı ve diğer fotoğraflar için tıklayınız: http://www.izto.org.tr/tr/ehaber/type/read/id/4274
Bu haber 24.11.2017 22:58:59 tarihinde eklenmiştir.İlgili Etiketler

İzmir Ticaret Odası

Okuyucu Yorumları

Benzer Haberler